Na pierwszych zajęciach wychowania fizycznego po feriach, plac przed naszą szkołą zamienił się w „arenę” rzeźbiarzy. Uczniowie w grupach tworzyli ciekawe dzieła ze śniegu: zwierzęta, postacie, pojazdy,budowle. W galerii zdjęć można zobaczyć wyniki pracy naszych artystów.
Aktualności
Rzeźby ze śniegu
Wycieczka do Przemyśla
26 stycznia 2018 r. uczniowie klas IV – VII oraz nauczyciele Paweł Syrkiewicz i i KatarzynaSztur wybrali się na wycieczkę do Przemyśla.
Pierwszym przystankiem było sztuczne lodowisko w Przemyskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Dzieci doskonaliły jazdę na łyżwach, godzina upłynęła bardzo szybko w przyjemnej, zimowej atmosferze. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie między innymi zwiedziliśmy wystawę ikon, twierdzę Przemyśl ,a także obejrzeliśmy piękne szopki bożonarodzeniowe wykonane przez lokalnych artystów.
Po atrakcjach przyszedł czas na zaspokojenie głodu i powrót do Żohatyna.
Zabawa karnawałowa 2018
Karnawał to przede wszystkim okres balów i zabaw. Jeszcze przed udaniem się na zasłużony odpoczynek w czasie ferii zimowych uczniowie Szkoły Podstawowej w Żohatynie mieli okazję wziąć udział w prawdziwej zabawie przy muzyce puszczanej przez DJ.
24 stycznia w specjalnie przygotowanej na tę okazję sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie naszej szkoły jak i również dzieci, które nie są uczniami naszej szkoły, a mieszkają na teren Żohatyna. Tuż po godzinie 13.30 w sali zaczęła rozbrzmiewać skoczna muzyka, która zachęcała wszystkich zebranych do tańca. Było na co popatrzeć, ponieważ w rytm wesołych melodii skakali: rycerze, policjanci, piraci, bohaterowie komiksów i baśni dla dzieci. Najwięcej radości sprawiły uczniom konkursy, w których każdy mógł wziąć udział i wykazać się umiejętnościami tanecznymi.
Kiedy zrobiło się późno, przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele udali się do domów, aby odpocząć po pełnym emocji wieczorze. Ten wieczór pozostanie w naszej pamięci na długo, ponieważ dobrą zabawę z przyjemnością się wspomina.
Dzień Babci i Dziadka
22 stycznia 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
W pięknie udekorowanej sali dzieci z oddziału przedszkolnego i klas II-III przedstawiły program artystyczny. Były to wzruszające wiersze i piosenki związane ze świętem Babci i Dziadka. Natomiast uczniowie klas starszych przygotowali parodię przedstawienia pt. „Czerwony Kapturek”. Każda Babcia i Dziadek otrzymali piękny upominek. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia.
Podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu poczęstunku.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!
Szkolny turniej tenisa stołowego
W okresie listopad – grudzień 2017 rozegraliśmy II Turniej Tenisa Stołowego o mistrzostwo Szkoły Podstawowej w Żohatynie. Wzięło w nim udział 8 dziewcząt i 14 chłopców z naszej szkoły. Najpierw rozegrano mecze w grupach, potem ćwierćfinały, półfinały, mecz o III miejsce i finał. Tytuł z zeszłego roku obronili Zuzanna Borsuk (kl. VII) pokonując w finale Karolinę Zańko (kl. VI) i Jakub Baran (kl. VII), który zwyciężył Jakuba Chromiaka (kl. VII).Trzecie miejsca wywalczyli Kinga Kmiotek (kl. VI) i Andrzej Chudzikiewicz (kl. VII).
„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie”
21 grudnia r. w naszej placówce odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości; osób starszych, samotnych i potrzebujących.
Życzenia, kolędy, pastorałki pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
Życzymy błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!
Niech Dziecię Jezus umacnia w sercach miłość i krzepi nadzieję,
a czuwająca u żłóbka Maryja uprasza potrzebne łaski i moce
na trud każdego dnia 2018 roku.
Dyrektor oraz Nauczyciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żohatynie
Świąteczna paczka
W okresie Świąt Bożego Narodzenia poczucie osamotnienia jest najbardziej dotkliwe, szczególnie dla osób samotnych, starszych oraz chorych. ,,Samotność to również bieda. Można mieć mało, ale dobrze żyć pośród przyjaciół”. Dlatego w naszej szkole z inicjatywy Szkolnego Koła Caritas zorganizowano piękną akcję ,,Świąteczna Paczka” na rzecz osób starszych i samotnych.
Nasza szkoła stara się pomagać innym ludziom oraz sprawić by na twarzach tych ludzi pojawił się uśmiech. Aby osiągnąć cel wolontariusze naszej szkoły zorganizowali różne akcje, podczas których zbierane były środki finansowe oraz artykuły spożywcze i chemiczne. Pierwszą akcją, która odbyła się w naszej szkole był kiermasz ciast. Odbył się on 4 grudnia, gdzie młodzież sprzedawała przepyszne ciasta, ciasteczka i babeczki przygotowane przez rodziców. Pyszności szybko się rozeszły a dzięki temu nasza skarbonka szybko się zapełniła. Wolontariusze zbierali również pieniądze do puszek. Na koniec akcji uczniowie wykonali samodzielnie choinki świąteczne, które z pewnością będą miłym świątecznym upominkiem.Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!!!!!
Wyjazd do Rzeszowa
14 grudnia uczniowie klas 0-VII wraz z opiekunami udali się na całodniową wycieczkę do Rzeszowa.
Pierwszym etapem wizyty w Rzeszowie dla klas VI-VII był teatr Maska, gdzie mieli okazję obejrzeć bardzo ciekawy, z przepiękną chreografią i efektami, spektakl inspirowany opiewieścią K.Dickensa "Opowieść Wigilijna". W tym samym czasie druga grupa uczniów miała możliwość zwiedzania mobilnej wystawy w CH Millenium Hall pt. "Eugeniusz", która przybliżyła dzieciom fascynujący świat nauki i przyrody przez zabawę i samodzielne eksperymenty.
Następnie uczniowie klas IV-VII spotkali się w Laserowej Twierdzy, gdzie przez dwie godziny grali w laserowego paintballa, w miedzyczasie zajadając się pizzą, a połączenie rywalizacji, adrenaliny i zabawy stworzyło niezapomnianą mieszankę wrażeń. Oczywiście młodsze dzieci także nie narzekały na nudę- w kinie, podajadając przepyszny popcorn i popijając colę, oglądali bajkę "Pierwsza gwiazdka", a następnie bawili się w centrum zabaw "Fantazja".Późnym popołudniem wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci po całym dniu pełnym wrażeń.
Dzień Myśliwego
Dnia 7 grudnia obchodziliśmy DZIEŃ MYŚLIWEGO. Z tej okazji zawitali w naszej szkole przedstawiciele Koła Łowieckiego SARENKA z Harty - pan Zbigniew Pierog i pan Jan Zima. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowań przyrodą oraz przekazanie wiedzy na temat roli myśliwego w przyrodzie.
Pierwszym punktem programu dnia było przedstawienie pt. ,,Czerwony kapturek”, w którym udział wzięli uczniowie klas IV-VI, a po udanym przedstawieniu uczniowie brali udział w licznych konkursach. Klasy 0-III wykonały przepiękne prace plastyczne pt. ,,Sarenka”, zwycięską pracę wykonał Wiktor Hurniak, miejsc drugie zajęła praca Adriana Hylińskiego, miejsce trzecie zajął Szymon Olejarski. Młodsi uczniowie rywalizowali również w konkursie rozpoznawania zwierząt i ich odgłosów, gdzie bezkonkurencyjna była Aleksandra Kubrak, miejsce drugie zajął Patryk Zima, natomiast miejsce trzecie zdobył Wiktor Hurniak. Z kolei klasy IV-VII brały udział w konkursie fotograficznym ,,Skarby lasu”, gdzie pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Borsuk za zdjęcie pt.,, Brzozowa aleja”, drugie miejsce zdobyła Marta Kępa za zdjęcie pt. ,,Owoce lasu”, trzecie miejsce dobył Mateusz Demczak za zdjęcie pt ,,Korale jesieni”. Wiele emocji dostarczył quiz wiedzy przyrodniczo – łowieckiej, w którym rywalizowały trzy drużyny dwuosobowe, które musiały wykazać się wiedzą i szybkością. Po zaciętej i rozstrzygającej rundzie zwyciężyła drużyna: Karolina Zańko i Wiktoria Brodzicka, miejsce drugie zajęli Marta Kępa i Patryk Chromiak, natomiast trzecie miejsce zajął Maciej Kaczmarski oraz Jakub Chromiak. Zwycięzcom gratulujemy!!!!
Po konkursach pan Jan Zima opowiedział uczniom historię łowiectwa, wymienił zadania koła łowieckiego, wytłumaczył na czym polega rola myśliwych w zachowaniu równowagi biologicznej w ekosystemach i ochronie przyrody. Zwrócił uwagę, iż myśliwi dbają o ojczystą przyrodę, rozwój przyrody i odnowę zwierzyny. Pan Jan Zima w absorbujący sposób opowiedział o zwyczajach myśliwych i ich obowiązkach wobec przyrody. Na zakończenie dzieci zadawały liczne pytania, na które myśliwi chętnie odpowiadali.
Po wystąpieniu pana myśliwego nastąpiło uroczyste wręczenie nagród za udział w poszczególnych konkurencjach oraz wszystkie dzieci z naszej szkoły otrzymały świąteczne upominki. Nagrody i upominki zostały ufundowane przez Koło Łowieckie Sarenka z Harty, za co bardzo dziękujemy!!!
Pożegnaliśmy się słowami ,,Darz Bór”.
Mikołajki
6 grudnia wszystkie dzieci z klasy 0-III z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa – Mikołaja. Wizyta Świętego Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się niezwykłego gościa. Gdy tylko Mikołaj wszedł do Sali na buziach pojawiły się uśmiechy i radość. Zanim Mikołaj przystąpił do rozdania prezentów dzieci zaprezentowały część artystyczną. Po wysłuchaniu wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla Niego nadszedł najbardziej oczekiwany przez dzieci czas – rozdanie prezentów.
Dzieci podziękowały za otrzymane podarunki i ze smutkiem pożegnały Mikołaja. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza nas tylko raz w roku.
Spotkanie z leśnikiem
W ostatnim dniu listopada gościliśmy w szkole pracownika Nadleśnictwa Dynów- Panią Małgorzatę Kaczorowską. Celem spotkania z uczniami klas IV-VII było przybliżenie dzieciom pracy leśnika oraz przedstawienie informacji o podkarpackich lasach i organizmach, jakie w nich żyją. Pani Małgorzata Kaczorowska opowiadała o pracy leśników, zwierzętach i roślinach występujących w lasach, zasadach ochrony przyrody oraz niebezpieczeństwach , jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka i człowiekowi ze strony natury.
Jesteśmy przekonani, że tego typu lekcje przyczyniają się do propagowania zachowań proekologicznych wśród dzieci i młodzieży oraz do kształtowania prawidłowych postaw wobec przyrody.
Jeśli to będzie możliwe z całą pewnością chcemy zorganizować kolejne takie spotkania, tym razem na łonie przyrody, bo przykład i bezpośredni kontakt pozwalają naszym uczniom na lepsze poznanie i zrozumienie otaczającego ich świata.
Andrzejki
W dawnych czasach wróżby andrzejkowe przeznaczone były wyłącznie dla niezamężnych panien i miały charakter matrymonialny. Nasza szkolna zabawa andrzejkowa, która odbyła się 30 listopada, miała nieco inny charakter; bawiliśmy się wspólnie – dziewczynki i chłopcy, wróżyliśmy sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.
Nie mogło oczywiście zabraknąć serc z imionami przyszłych żon i mężów, baloników z wróżbami, kubeczków, pod którymi ukryto przedmioty- symbole: pierścionek, różaniec, klucz, pieniążek, autko czy wreszcie „andrzejkowego wyścigu bucików”.
Był to dla nas wszystkich wieczór pełen tajemnic, magii, ciekawych , a nierzadko bardzo śmiesznych atrakcji.
Konkurs jak plaster miodu
W miesiącu wrześniu uczniowie naszej szkoły brali udział w "Konkursie jak plaster miodu" organizowanym przez Nadleśnictwo Dynów oraz Związek Pszczelarzy Podkarpackich.
W dniu 28 listopada nastąpiło roztrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród. Z radością chcemy poinfrmować, że nasi uczniowie zdobyli bardzo wysokie miesjce w w/w konkursie:
- W KATEGORII PRZEDSZKOLE
a) Tymoteusz Borsuk- wyróżnienie
b) Michał Czarnota- wyróżnienie
c) Wiktor Hurniak- wyróżnienie
d) Gabriel Kucab- wyróżnienie
e) Szymon Olejarski- wyróżnienie
- W KATEGORII SP KLASY I-III, RYSUNEK
a) Aleksanda Kubrak (kl. III)- I miejsce
b) Adrian Hyliński (kl. III) - wyróżnienie- W KATEGORII SP klasy IV-VI, PREZENTACJE
a) Kinga Kmiotek i Karolina Zańko- I miejsce
b) Patryk Kopacz i Tomasz Fień- II miejsce
Wszystkiem zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
- W KATEGORII PRZEDSZKOLE
Turniej Tenisa Stołowego w Birczy
27 listopada uczniowie kl. VI i VII reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego. Drużynę chłopców stanowili: Jakub Baran (VII) i Andrzej Chudzikiewicz(VII), zaś drużynę dziewcząt- Zuzanna Borsuk (VII) i Karolina Zańko (VI).
Rywalizowało ze sobą dziewięć drużyn. Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze, na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play.
Ostatecznie w kategorii chłopców zwyciężyła drużyna z Gimnazjum z Birczy, a w kategorii dziewcząt – Szkoła Podstawowa z Birczy. Drużyny z naszej szkoły też świetnie sobie poradziły z tym sportowym wyzwaniem: Jakub i Andrzej wywalczyli trzecie miejsce, a Zuzia z Karoliną uplasowały się na czwartym. Brawa!!! Gratulujemy!!!
Audycja muzyczna
23 listopada odbyła się kolejna audycja muzyczna w wykonaniu zespołu Trio Concertante w składzie: Bogusław Dulski-skrzypce, Kamil Łukasiewicz-akordeon, Władysław Wiater- saksofon. Artyści przygotowali dla nas program pt: „Wspomnienia z Cyrku”, podczas którego nasi goście przenieśli nas w inny, kolorowy świat.
Audycja była poświęcona prezentacji instrumentu, jakim jest saksofon. Pan Władysław zapoznał uczniów z rodzajami saksofonu, zaprezentował saksofon altowy i tenorowy. Uczniowie mogli usłyszeć naśladowane odgłosy i dźwięki zwierząt , statku, karetki. Nauczyciele także przedstawili sztuczki cyrkowe dzięki czemu dzieci bardzo dobrze się bawiły. Utwory które mogliśmy usłyszeć to m. in. „Czarny Orfeusz” Luiz Bonfa, „Sonata I i II” Z. Vinici, „Besame Mucho” Consuelo Velazquez, „Tico- Tico” Abreu oraz tematy z filmów Benny Hills, Gwiezdne Wojny, czy też Różowa Pantera.
Dzieci z chęcią uczestniczyły w zajęciach oraz brały czynny udział w zabawie, poznając świat muzyki i dźwięków.
Spektakle profilaktyczne
16 listopada uczniowie naszej szkoły wybrali się do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Birczy na spektakle profilaktyczne w wykonaniu aktorów Impresariatu Artystycznego „Inspiracja” z Krakowa.
Pierwszy spektakl pt. „Psoty nie z tej ziemi” miały możliwość obejrzeć dzieci z klas 0-III. Poświęcony był on zasadom bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, poruszał problemy bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, bezpieczny dom, uwaga obcy, niebezpieczne zabawy. Przedstawienie było bardzo zabawne, ale jednocześnie pouczające i nakłaniające dzieci do aktywnego udziału w tej specyficznej lekcji wychowawczej. Po przedstawieniu aktorzy przeprowadzili z dziećmi krótką pogadankę na temat konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa na ulicy, w domu, podczas zabawy oraz w kontaktach z obcymi.
Natomiast uczniowie klas IV-VII obejrzeli spektakl „Nad przepaścią”, który poruszał problemy związane z kwestią granic wzajemnego zaufania i przyjaźni. Bohaterkami przedstawienia były dwie przyjaciółki, które oprócz przyjaźni łączyła również wspólna pasja - wspinaczka. Wspinanie się wymaga lojalności wobec partnera, zaufania do drugiej osoby i odpowiedzialności. Te wartości zostają wystawione na próbę przez jedną z przyjaciółek, która eksperymentuje z alkoholem i narkotykami.
Nowoczesny styl życia młodego pokolenia często kojarzy się z alkoholem i sięganiem po narkotyki. Program profilaktyczny miał za zadanie uświadomić młodzieży konsekwencje takich eksperymentów i nauczyć postawy asertywnej. Wskazał na sposoby podejmowania wysiłku w sztuce radzenia sobie z problemami używek i nałogów
Po obejrzeniu przedstawień wszyscy uczniowie naszej szkoły odwiedzili także Gminną Bibliotekę w Birczy, gdzie wysłuchali „Bajki o orle, który myślał , że jest kogutem” z wykorzystaniem japońskiego teatru obrazkowego Kamishibai. Następnie młodsze dzieci wykonały pamiątkowe pióropusze, a starsze –bibułkowe jesienne kwiaty.
To był dla wszystkich pouczający dzień pełen wrażeń.
Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości
11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości, stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości.
Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, wychowankowie oddziału przedszkolnego oraz uczniowie kl. IV-V-VI Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żohatynie przedstawili wzruszającą lekcję historii.
Podczas uroczystości nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności.
Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsze pokolenia miały okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości.
Dzień Papieski
Jan Paweł II - papież Polaków, dla większości z nas stał się ideałem pod każdym względem i na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Dlatego poniedziałkowy poranek, 6 listopada, został poświęcony osobie świętego Jana Pawła II. Uczniowie naszej szkoły przygotowali kącik tematyczny oraz krótką audycję radiową o Janie Pawle II, wysłuchaliśmy również z wielkim wzruszeniem jednej z ulubionych pieśni ojca świętego Jana Pawła II ,,Barka”. Następnie wolontariusze szkolnego koła Caritas rozprowadzali przepyszne kremówki oraz rurki z kremem, które bardzo szybko znikły. Dochód ze sprzedaży został przekazany na potrzeby Szkolnego Koła Caritas .
Pasowanie na przedszkolaka
17 października odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. Bohaterami spotkania były najmłodsze dzieci:
Tymoteusz Borsuk
Michał Czarnota
Wiktor Hurniak
Gabriel Kucab
Szymon OlejarskiUroczystość odbyła się w obecności rodziców, nauczycieli i starszych kolegów. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, do którego przygotowywały się przez wiele dni, pilnie ucząc się piosenek i wierszy pod kierunkiem wychowawcy. Występując przed tak wielka publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą.
Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor „MAGICZNYM LIZAKIEM” dokonała pasowania na dzielnego i wesołego przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowego zdjęcia, a w sali czekała na nie niespodzianka – słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Gratulujemy przedszkolakom i życzymy im owocnego i bogatego w doświadczenia pobytu w naszej szkole.
Wkręć się w pomaganie:-)
Zwracamy się z ogromną prośbą do wszystkich uczniów naszej szkoły. Rusza kolejna zbiórka nakrętek – tym razem zbieramy dla na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Jeśli masz w domu nakrętki, które prędzej czy później i tak wyrzucisz, przynieś je do szkoły i wrzuć do pojemnika na nakrętki, znajdującego się na szkolnym korytarzu. Mamy nadzieję, że na koniec roku szkolnego będziemy mogli się pochwalić zebranymi nakrętkami. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy
Archiwum Aktualności