W okresie styczeń – marzec 2019 nasza szkoła brała udział w gminnych zawodach sportowych w ramach „Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej”. To nie tylko sprawdzian umiejętności sportowych naszych uczniów i uczennic ale także pokonywanie przez nich własnych barier, uwierzenie we własne umiejętności oraz integracja z rówieśnikami z innych szkół. W pierwszym turnieju – siatkówki chłopców starszych, nasza reprezentacja zajęła II miejsce, ulegając po zaciętej walce tylko Gimnazjum z Birczy. W kolejnym turnieju – tym razem tenisa stołowego chłopcy w kategorii klas IV – VI zajęli II lokatę ,a dziewczęta III miejsce. W grupie starszej męska reprezentacja zdobyła III pozycję, a dziewczęta IV. W marcu, na turnieju piłki nożnej „Wesoła Piłka” w Lipie nasi chłopcy spisali się świetnie zajmując wysokie II miejsce, ulegając tylko Szkole Podstawowej z Birczy. Brawa należą się nie tylko naszym sportowcom , którzy zawodach wykazali duże umiejętności oraz wolę walki ale także wszystkim uczniom, który pojechali z nami aby mocno dopingować swoich kolegów i koleżanki. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Aktualności
Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej
Pierwszy Dzień Wiosny
W dniu 21 marca, z okazji pierwszego dnia wiosny członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali zabawę „Zamiana ról”. Tego dnia, po wcześniejszych przygotowaniach, uczniowie zastępowali nauczycieli w prowadzeniu lekcji. Większość z nich sumiennie wywiązała się z powierzonego im zadania i poprowadziła ciekawe zajęcia. Przy okazji tej zabawy uczniowie mogli sami doświadczyć, jak trudna jest praca nauczycieli. Dzień ten sprawił ogromną frajdę zarówno uczniom jak i nauczycielom.
Następnie klasy 0-VI udały się nad pobliską rzekę, aby tradycyjnie pożeganać zimę- paląc i topiąc kukłę Marzannę, a po powrocie do szkoły uczniowie wzięli jeszcze udział w wiosennych konkursach i zabawach.
Wycieczka szkolna
19 marca uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Parku Trampolin i Multikina w Rzeszowie.
Park Trampolin to coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej. Dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora uczniowie korzystali z szeregu atrakcji m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionymi gąbkami.
Nudy nie było także w kinie – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje. Dzieci były zadowolone i zachwycone. Uśmiechnięte buzie były potwierdzeniem dobrze spędzonego wspólnie czasu.
Banachiada 2019
„Banachiada” jest pięciogodzinnym maratonem matematycznym adresowanym do uczniów szkoły podstawowej i trzeciej klasy gimnazjum, których praca przebiega w dwuosobowych zespołach pracujących przy oddzielnych stolikach i polega na rozwiązaniu jak największej liczby zadań. Ten zespołowy charakter rozwiązywania problemów, odwołuje się do tradycji Kawiarni Szkockiej, w której odbywały się spotkania matematyków lwowskich, a wśród których Banach oraz jego uczniowie stanowili najbardziej intensywnie pracujący kawiarniany zespół
W VII edycji konkursu uczestniczyło 53 zespoły z całego województwa podkarpackiego, w tym naszą szkołę reprezentowali uczniowie VIII klasy: Jakub Baran i Jakub Chromiak. W tym roku uczniowie mieli do rozwiązania 120 zadań o róznym stopniu. Zwycięzców poznamy 27 marca, do tego czasu trzymamy za chłopaków kciuki, aby udało im się zdobyć laur zwycięzców, czyli "Złotą Gęś".
#ORTOGRAF 2019 – UWAGA UCZNIOWIE I RODZICE! PODEJMIJCIE WYZWANIE!
Uprzejmie informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu # Ortograf 2019.
Zapraszamy wszystkich uczniów klas 4-8, a także Rodziców do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.
Konkurs rozpoczyna się 25 lutego i trwa do 9.04. 2019 r. Szczegóły konkursu wraz z kodem dostepu i linkiem do strony znajdują się w zakładce Uczniowie/Konkursy 2018-2019.Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.
Udzielamy pierwszej pomocy
Uczniowie klasy ósmej uczestniczą w zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa, na których pod kierunkiem nauczyciela Pawła Chruścickiego uczą się udzielać pierwszej pomocy osobom, które uległy nagłym wypadkom.
Podczas zajęć ćwiczą i uczą się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje; procedury wzywania służb ratunkowych, kontrolowanie czynności życiowych, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, resuscytację krążeniowo-oddechową oraz zasady działania defibrylatora.
W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki powyższym zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych.
Zabawa karnawałowa
27 lutego 2019 roku sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, aby uczniowie mogli uczestniczyć w zabawie karnawałowej. W tym dniu młodsze dzieci zamieniły się w ulubione postacie z bajek, zaś rodzice przygotowali dla wszystkich przepyszne poczęstunki. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili w rytym aktualnych muzycznych przebojów, a członkowie samorządu uczniowskiego organizowali gry zabawy i konkursy.
Zimowe dokarmianie zwierząt
Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmu i wody.
Dlatego wspólnie z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Sarenka” w Harcie wybraliśmy się do lasu, aby wziąć udział w zimowym dokarmianiu zwierząt. Zabraliśmy ze sobą marchew, jabłka, buraki oraz lizawki i roznieśliśmy je do stałych punktów dokarmiania. Podczas „leśnego rajdu” myśliwi opowiedzieli nam na czym polega ich praca, a jednocześnie pasja, uczyli rozpoznawać ślady zwierząt, odwiedziliśmy myśliwską ambonę oraz zagrodę dzików.
Po powrocie z leśnej wyprawy czekało na nas mnóstwo niespodzianek. Paliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Mieliśmy także możliwość wysłuchania sygnałów myśliwskich, czyli prostych, krótkich i łatwo wpadających w ucho melodii wykonywanych na rogach myśliwskich. Wielkie zainteresowanie wzbudziły opowieści sokolnika, czyli myśliwego hodującego i układającego sokoły i inne ptaki łowcze.
Na zakończenie spotkania myśliwi wręczyli dzieciommateriały edukacyjne; broszury, kolorowanki, gry. To był dla nas niesamowity, pełen wrażeń i atrakcji dzień.
Dziękujemy myśliwym za zorganizowanie zajęć, życzliwość i współpracę. Naprawdę wiele się nauczyliśmy. Darz bór!
Dzień Babci i Dziadka
Święto Babci i Dziadka to jedna z najpiękniejszych uroczystości w roku. To dzień niezwykły, pełen radości, uśmiechów i wzruszeń. 22 stycznia 2019 wspólnie świętowaliśmy ten niezwykły dzień.
Dzieci zaprezentowały bogaty program artystyczny, na który złożyły się wiersze i piosenki, skecz pt. "Facebook dla dzadka" oraz spektakl teatralny. Rodzice ponad to przygotowali poczęstunek podczas którego wszyscy wspólnie śpiewali najpiękniejsze polskie kolędy.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia, młodzieńczej energii oraz pociechy z wnuków.
Szkolny turniej tenisa stołowego
W okresie listopad – grudzień 2018 r. rozegraliśmy naszą coroczną edycję turnieju tenisa stołowego. W tym roku zagrało w nim 8 uczennic i 16 uczniów naszej szkoły. Po rozgrywkach w grupach gracze rywalizowali ze sobą w ćwierćfinałach i półfinałach, a najlepsi w meczu o III miejsce i finale. Wśród dziewcząt zwyciężyła Karolina Zańko (kl. VII) , która w decydującym meczu zwyciężyła Zuzannę Borsuk (kl. VIII) 3 : 0. Tym samym zrewanżowała się koleżance za ubiegłoroczny finał. Trzecie miejsce zdobyła Wiktoria Brodzicka (kl. V), która bardzo ambitnie rywalizowała ze starszymi uczennicami.
W zawodach chłopców, tytuł mistrzowski z zeszłego roku obronił Jakub Baran (kl. VIII) , pokonując w finale Macieja Kaczmarskiego (kl. VIII) 3 : 1. Trzecią lokatę wywalczył Andrzej Chudzikiewicz (kl. VIII). Brawa dla najlepszych graczy, ale także pozostałych uczestników turnieju, którzy godnie rywalizowali na miarę własnych możliwości. Oczywiście punkty za czołowe miejsca „powędrowały” również na naszą tablicę z konkursem na najlepszą sportsmenkę i sportowca roku szkolnego 2018/2019.
Boże Narodzenie 2018
22 grudnia wszyscy uczniowie oraz nauczyciele wspólnie zasiedli do szkolnej wieczerzy wigilijnej. Obejrzeliśmy specjalnie przygotowaną na ten dzień inscenizację przez ks. Stanisława Dyndała oraz uczniów klas V-VIII. Następnie przełamaliśmy się opłatkiem i zaśpiewalismy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.
„Ku Niepodległej”
Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” zorganizowała w naszej szkole pokaz historyczny opowiadający o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę.
Mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji historii upamiętniającej dążenia niepodległościowe, poznać sytuację pod zaborami oraz rolę i legendę marszałka Józefa Piłsudskiego.
Atrakcją tego pokazu była kolekcja replik broni używanej przez powstańców i w I wojnie światowej oraz stroje z epoki: szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I Brygady Legionów Polskich.
„Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”
W dniu 7 grudnia odbyło się w naszej szkole wyjątkowe spotkanie edukacyjne z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Sarenka” w Harcie: Panem Franciszkiem Skrabalakiem i Panem Janem Zimą.
Myśliwi opowiedzieli uczniom w jaki sposób pomagać zwierzętom w czasie zimy. Opowiadali również o swojej pasji, jaką jest myślistwo. Okazało się, że myśliwy to osoba zajmująca się gospodarką łowiecką zgodnie z prawem łowieckim i etyką łowiecką. W tym znaczeniu – przeciwieństwo kłusownika. „Wiele osób nie wie czym zajmują się myśliwi, że ich praca to nie tylko polowania, ale również na intensywne prace wykonywane w łowisku .W dobie dzisiejszej cywilizacji konieczne jest regulowanie przez człowieka liczebności danego gatunku. Kiedyś taka regulacja była w pewnym sensie naturalna, dzisiaj jest to niemożliwe. Dlatego koła łowieckie, a w szczególności myśliwi utrzymują populację na ilościowo i co ważne jakościowo na dobrym poziomie. Są wydzielone pastwiska dla zwierzyny leśnej, myśliwi dokarmiają zwierzęta, prowadzą odstrzały selekcyjne zwierząt słabych, chorych” – uświadamiali nam nasi goście.
Potem uczniowie zespołowo uczestniczyli w konkursie plastycznym pt. „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę” , na najładniejszy karmnik i indywidualnym konkursie wiedzy o tematyce przyrodniczo- łowieckiej.
Koło Łowieckie „Sarenka” ufundowało nagrody dla poszczególnych zespołów- bony pieniężne, które uczniowie przeznaczą na wybrany przez siebie cel. Wyniki konkursów przedstawiają się następująco;
KATEGORIA WIEKOWA 0-III
I MIEJSCE – ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
II MIEJSCE- KLASA I
III MIEJSCE – KLASA III
KATEGORIA WIEKOWA IV-VIII
I MIEJSCE – KLASA IV-V
II MIEJSCE – KLASA VIII
III MIEJSCE- KLASA VI-VII
Prace uczniów do obejrzenia w galerii.
INDYWIDUALNY KONKURS WIEDZY O TEMATYCE PRZYRODNICZO – ŁOWIECKIEJ
ZWYCIĘZCA – SEBASTIAN BRODZICKI , KLASA VII
Dziękujemy naszym gościom za przyjęcie zaproszenia, dzielenie się z nami swoimi doświadczeniami i wiedzą, które umożliwiły naszym dzieciom poznanie pracy myśliwego.
Mikołajki
Co roku grudniu dzieci czekają na niezwykłego gościa – Mikołaja.
Już od samego rana uczniowie nasłuchiwały dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Mimo braku białego puchu, ten długo wyczekiwany gość, przybył do nas tradycyjnie 6 grudnia i sprawił, że ten dzień był pełen radości, życzliwości i uśmiechu. W tym wyjątkowym dniu, nie tylko Mikołaj dawał podarunki - również dzieci miały przygotowany prezent dla gościa w postaci wierszy i piosenek.Taki świąteczny dzień pozostanie dzieciom na długo w ich pamięci.
Andrzejki 2018
Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. 27 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, którą przygotowali uczniowie klasy VIII. Zabawa trwała od 12.00 do 15.30. Uczniowie bawili się znakomicie. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.
Konkurs "Starszaki czytają dzieciakom"
28 listopada 2018 r. został roztrzygnięty konkurs czytelniczo- plastyczny pt. "Starszaki czytają dzieciakom". Celem konkursu było zachęcenie dzieci do czytania książek, kształtowanie gustów czytelniczych oraz uświadomienie uczniom, że czytanie i słuchanie utworów literackich pobudza wyobraźnię i zwiększa u nich ciekawość świata.
Przez 1,5 miesiąca uczniowie klas 4-7 dwa razy w tygodniu czytali bajki, wiersze, legendy młodszym kolegom, którzy z kolei mieli za zadanie uważnie słuchać, a następnie wykonać ilustrację do usłyszanego utworu.
Według jury, składającego się z wszystkich uczniów klas 0-III oraz opiekunków konkursu- p. E. Sochackiej oraz p. K. Sztur, zwycięzcami konkursu zostali: Krysian Borsuk (klasa VI) oraz Marta Kępa (klasa V), którzy naładniej i najciekawiej zaprezentowali wybrane przez siebie bajki.
Natomiast w kategorii klas młodszych także zostało przyznane I miejsce ex aequo dla uczniów klasy I: Michała Czarnoty, Wiktora Hurniaka oraz Gabrysia Kucaba.
Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz pluszowe "Słodziaki".
Szkolna wycieczka do Rzeszowa
W dniu 26.11.2018 uczniowie klas 0-VIII wraz z opiekunami odbyli wycieczkę do Rzeszowa.
Pierwszym celem wizyty była wizyta w kinie. Uczniowie klas 0-V obejrzeli film "Dziadek do orzechów i cztery królestwa", natomiast starsi uczniowie mieli okazję zobaczyć adaptację słynnej książki Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303" przedstawiającą historię polskich asów przestworzy biorących udział w bitwie o Anglię.
Po kinie udaliśmy się do parku trampolin. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.Pobyt w Fly Parku sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji oraz rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.
Po tych wszystkich atrakcjach, z niechęcią wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się w podróż powrotną do Żohatyna.
Projekt "Niepodległa"
18 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się finał szkolnego projektu "Niepodległa", mającego na celu uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Od miesiąca października nasi uczniowie brali udział w wielu zdaniach i przedsięwzięciach. W ramach projektu uczniowie z pomocą nauczycieli zasadzili 100 biało- czerwonych tulipanów w szkolnym ogródku, wykonali 12 metrową flagę Polski, śpiewniki z piosenkami patriotycznymi oraz kotyliony, pisali listy, a szkolny korytarz został ozdobiony okolicznościową gazetką oraz wystawą nt. „Józefa Piłsudzkiego”. Ponad to każdy z uczniów miał możliwość udziału w konkursach plastycznych oraz quizie wiedzy o Polsce.
Zwieńczeniem naszych całomiesięcznych działań był raut patriotyczny. Tego dnia do naszej szkoły przybyli rodzice, zaproszeni goście oraz wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, aby wspólnie z nami świętować tą niezwykłą rocznicę. Uczniowie przybliżyli historię odzyskania niepodległości przez Polskę poprzez prezentację multimedialną „Moja niepodległa”, spektakl teatralny pt. „Droga do Niepodległości” oraz wspólny śpiew. Uczniowie klas 4-8 zaprezentowali jeden z polskich tańców ludowych- krakowiak. Na zakończenie części oficjalnej Pani Dyrektor wręczyła nagrody zwycięzcom w konkursie wiedzy o Polsce oraz zaprosiła na degustację tradycyjnych potraw kuchni polskiej.
W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, który zaangażowali się w organizację rautu. Wasza pomoc jest dla nas nieoceniona. Dziękujemy.
Rekord dla Niepodległej
Akcja " Rekord dla Niepodległej" została ogłoszona przez minister edukacji narodowej, Annę Zalewską oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Jej celem było wspólne zaśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą.
Również nasza szkoła dołaczyła do akcji i 9 listopada wszyscy nauczyciele oraz uczniowie zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie punktualnie o godz. 11:11 został uroczyście odśpiewany "Mazurek Dąbrowskiego". Następnie wyszliśmy na zewnątrz, aby ustawić się do pamiątkowej fotografii, tworząc z białych i czerwonych kartek flagę Polski.
Również w dniu 31.10 odbyła się dyskoteka szkolna organizowana przez Samorząd Uczniowski. SU przygotował wiele ciekawych zabaw, odpowiednie światła oraz muzykę która zachęcała wszystkich do tańca.
Po dyskotece wszyscy byli zadowoleni i z niecierpliwością czekają na kolejną, ale na szczęście zabawa andrzejkowa już niedługo.
Archiwum Aktualności