W słoneczny poranek uczniowie w naszej szkole świetowali dzień pieczonego ziemniaka. Gdy ziemniaki piekły się w ognisku, uczniowie wzięli udział w licznych sportowo- rekreacyjnych niespodziankach. Spotkanie obfitowało w liczne zabawy i konkursy, w których ziemniak stanowił motyw przewodni. Po doskonałej rywalizacji nadszedł czas na degustację smakowitych pieczonych ziemniaków.
Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach zakończono obchody tego pięknego, jesiennego święta.
Święto Pieczonego Ziemniaka
Akcja Narodowego Czytania połączona z Ogólnopolskim Dniem Glośnego Czytania
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Parę Prezydencką Annę i Bronisława Komorowskich w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
Od tego czasu co roku na początku września odbywa się Narodowe Czytanie utworu wybranego przez Parę Prezydencką. Do tej pory były to m.in. Lalka Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, wybór noweli polskich czy Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
Tegoroczną lekturą jest Kordian Juliusza Słowackiego.
W tym dniu również zorganizowaliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W ramach akcji uczniowie klas IV – VII wraz ze swoimi nauczycielem języka polskiego czytali fragmenty ulubionych książek młodszym dzieciom.
Zważywszy na wszechstronne korzyści wynikające z głośnego czytania, mamy nadzieję, że dzień ten na stałe wpisze się w nasz szkolny kalendarz, a długie jesienne wieczory będą doskonałą okazją do wspólnego czytania. Pamiętajmy, że „kto czyta książki, ten żyje podwójnie”
Akcja Sprzątanie Świata 2024
Uczniowie i nauczyciele Naszej Szkoły wzięli udział w tegorocznej kampanii Sprzątanie Świata. Uczniowie wraz z opiekunami zostali podzieleni na grupy i zaopatrzeni w worki na śmieci oraz rękawiczki ochronne, następnie przystąpili do sprzątania różnych obszarów. W wyniku wspólnych działań uprzątnięto teren wokół szkoły i niedalekiej okolicy.
Akcja Sprzątania Świata była nie tylko okazją do uporządkowania naszego otoczenia, ale także doskonałą lekcją ekologii i odpowiedzialności za planetę.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólną pracę na rzecz środowiska.
85. rocznica wojny obronnej 1939 r. w Borownicy
W dniu dzisiejszym, podczas obchodów 85. rocznicy walk o Borownicę, oddano hołd tym, którzy walczyli o wolność, przypominając o ich męstwie oraz tragediach, jakie przyniosła II wojna światowa. To nie tylko upamiętnienie wydarzeń sprzed lat, ale także przypomnienie o wartościach, za które ci żołnierze oddali życie.
Cześć Ich Pamięci!
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2024/2025
W poniedziałek 2 września 2024 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Podczas apelu został odśpiewany hymn państwowy, następnie Pani Dyrektor Monika Potoczny oficjalnie przywitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności tych, którzy po raz pierwszy przywitali szkolne mury. Wszystkim uczniom życzyła, aby ten nowy rok szkolny był czasem odkrywania nowych pasji i zainteresowań, budowania wartościowych relacji koleżeńskich, a podjęty wysiłek i trud przełożył się na wyniki, aby mogli cieszyć się zdobytą wiedzą oraz umiejętnościami. Życzyła także wszystkim nauczycielom i pracownikom placówki wiary we własne możliwości i zapału do pracy, rodzicom zaś cierpliwości i powodów do dumy ze swoich pociech. Początek września to szczególny miesiąc, który nie tylko kojarzy się z początkiem roku szkolnego, ale jednocześnie przywołuje pamięć wybuchu II wojny światowej. Uczniowie naszej szkoły przypomnieli o tych tragicznych wydarzeniach lat 1939-1945.
Życzymy samych sukcesów!
Wakacje:-)
Święto Rodziny
Jak zwykle w Szkole Podstawowej w Żohatynie Dzień Rodziny to naprawdę huczne święto.
Rozpoczęty częścią artystyczną w wykonaniu uczniów dzień z godziny na godzinę przynosił kolejne atrakcje. Efekt? Świetna i niechętnie kończona zabawa
Zaproszeni na uroczystość rodzice mogli obejrzeć występy swoich dzieci, które z zaangażowaniem zaprezentowały własne arażacje najbardziej znanych bajek. Na scenie wystąpili wszyscy uczniowie szkoły, którzy dali prawdziwy aktorski popis, który wywołał gromkie brawa publiczności.
Były kwiaty, życzenia i słowa podziękowania dla rodziców, a przy tym, jak można się było spodziewać, wiele wzruszeń. Dzień Rodziny to nie tylko występy, ale też naprawdę rodzinne, wspólne spędzanie czasu. Po części artystycznej wszyscy wyszli na dwór. Na kilka godzin teren szkoły oraz boisko szkolne zamieniły się w plac zabaw z kolorowym atrakcjami.Zabawa i nieustający ruch na świeżym powietrzu zaostrzały apetyt na potrawy przygotowane przez mamy. Nie zabrakło lodów, zimnych napojów i waty cukrowej.
Nic dziwnego, że przy tylu atrakcjach plac szkolny uczniowie opuszczali z niechęcią, a impreza przeciągnęła się do późnych, popołudniowych godzin.
Pragniemy podziękować również przedstawicielom stowarzyszenia "Wspólne Dobro" za współorganizację Święta Rodziny.
Konkurs ,,Bircza i jej dzieje”
13 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Birczy odbyła się VI edycja Gminnego Konkursu Historycznego ,,Bircza i jej dzieje”. Celem konkursu było propagowanie lokalnej historii oraz kultury. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania testowe dotyczące przeszłości Gminy Bircza oraz musieli się zmierzyć z zadaniami otwartymi. W tym wydarzeniu naszą szkołę reprezentowali: Patryk Zima, Michał Czarnota i Alan Zima. Opiekunem był p. Robert Tarnawski
Konkurs plastyczny "Ziemia- Nasza planeta"
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pod hasłem " Ziemia- nasza planeta". Konkur dedykowany był dla klas młodszych 0-III. Do konkursu zostało zgłoszonych 8 prac. Nasi uczniowie wykazli się kreatywnością i wykonali piękne prace. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz upominek.
Wyniki konkursu:1 miejsce- Julia Kucab kl. I
II miejsce- Piotr Łybacki kl. II
III miejsce- Kacper Hyliński kl. II
Wyróżnienie: Malwina Hurniak kl. I
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom !
Wycieczka do Wrocławia
Uczniowie klasy 4- 8 naszej szkoły wzięli udział w trzydniowej wycieczce do stolicy Dolnego Śląska.
Wrocław to “perełka” nie tylko polskiej kultury, ale również na skalę całej Europy. To miasto stu kościołów, stu mostów oraz krasnali, których jest już ponad tysiąc. Uczniowie mieli okazję poznać kilkanaście krasnali już pierwszego dnia spacerując po tym historycznym mieście wraz z przewodnikiem, który opowiadał niesamowitą historię Wrocławia, kiedyś Breslau. Uczniowie udali się także na Ostrów Tumski - znaną wszystkim urokliwą wrocławską wyspę. Tam uczestnicy wycieczki podziwiali piękną katedrę oraz spacerowali po Moście Tumskim.
Poza tym podczas tych trzech dni zobaczyli Panoramę Racławicką, Muzeum Czterech Kolumn, Halę Tysiąclecia, wieczorny pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej,katedry, przepiękny ratusz, ZOO i Afrykanarium, muzeum nauki o wodzie Hydroplis oraz relaksowali się w aqua parku.Pomimo wielu tysięcy kroków i zmęczenia to była niezapomniana wycieczka. Ciekawa lekcja historii, geografii, biologii, matematyki i języka polskiego, a przy okazji dla większości pierwsza podóż pociągiem.
19
Majowe Święta
W pierwszych dniach maja obchodzimy w Polsce ważne święta państwowe. Obok Święta Pracy - 1 maja, dla nas Polaków szczególnie ważne są: Święto Flagi - 2 maja i Święto Konstytucji - 3 maja.
Dzień Flagi, obchodzony zawsze 2 maja, a wprowadzony na mocy ustawy z 2004 roku jest naszym najmłodszym świętem majowym.
Dzień Konstytucji 3 Maja w Polsce jest obchodzony od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u został zniesiony i następnie, w 1990 roku przywrócony. Święto Narodowe 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Została uchwalona przez Sejm Czteroletni zwołany w październiku 1788.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja zazwyczaj świętowane było poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowano liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywały się także oficjalne uroczystości, gównie o charakterze wojskowym. W naszej szkole również uroczyście obchodziliśmy święta majowe. Z tej okazji jak co roku przygotowywaliśmy z Waszym udziałem część artystyczną, na którą składały się wiersze i piosenki o charakterze patriotycznym.
79. rocznica mordu mieszkańców Borownicy przez ukraińskich nacjonalistów
28 kwietnia 2024r delegacja uczniowska wraz z Panią Dyrektor Moniką Potoczny wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej oraz Apelu pamięci i salwie honorowej w asyście wystawionej przez 5 Batalion Strzelców Podhalańskich. Złożyli kwiaty i znicze aby uczcić pamięć pomordowanych.
20 kwietnia 1945 r. ukraińscy nacjonaliści zamordowali ponad 60 osób, w tym kobiety i dzieci. Spalono 150 domów i 70 wolno stojących stodół. Wieś praktycznie przestała istnieć. Kilkadziesiąt lat po tragicznych wydarzeniach pamięć o nich wciąż jest bardzo żywa, nie tylko podczas corocznych upamiętnień, ale w codziennych rodzinnych wspomnieniach o zamordowanych bliskich i sąsiadach.
Cześć Ich Pamięci!
Wycieczka do Zamościa
25 kwietnia nasi uczniowie wybrali się na wycieczkę do Zamościa.
Pierwszym punktem na planie wycieczki była wizyta w Zamojskiej Manufakturze Słodyczy gdzie uczniowie mieli możliwość przyglądania się przygotowywaniu w tradycyjny sposób wyrobów cukierniczych. Na koniec uczniowie mieli możliwość spróbować samodzielnego wykonania lizaków.
Po tej słodkiej wizycie wyruszyliśmy do Muzeum Ziemi Zamojskiej, gdzie poznaliśmy ciekawą historię miasta i jego mieszkańców. Później wszyscy zjedli smaczny obiad po czym pożegnaliśmy piękny rynek w Zamościu, a stamtąd udaliśmy się do Ogrodu Zoologicznego. Uczniowe mogli obserwować w nim szereg niesamowitych, egzotycznych zwierząt Długi spacer w ZOO był ostatnim punktem naszej podróży, po nim wszyscy pełni wrażeń i z kieszeniami pełnymi słodkich przekąsek wróciliśmy do domu
9
Konkurs ortograficzny
W dniu 11 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkól w Birczy odbył się Gminny Konkurs Ortograficzno – Gramatyczny „Mistrz Ortografii” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Birczy Pana Grzegorza Gągoli. Uroczystego otwarcia konkursu dokonała pani Magdalena Tyczyńska dyrektor Zespołu Szkół w Birczy, która życzyła uczestnikom samych sukcesów i zdobycia zaszczytnego tytułu Mistrza Ortografii. Bardzo trudne dyktando i test gramatyczny pisały dwie uczennice z naszej szkoły: Laura Hadam i Julia Fień. Serdecznie gratulujemy!
Turniej piłki nożnej " Wesoła piłka 2024"
W dniu 17.04.2024 r. w szkole podstawowej im. J. Twardowskiego w Lipie odbyło się spotkanie wszystkich miłośników piłki nożnej pod nazwą: "Wesoła Piłka 2024" pod honorowym patronatem Pana Grzegorza Ćwana - prezesa firmy KLIMEL.
W sportowych zmaganiach brało udział 4 szkoły z terenu Gminy Bircza: SP Bircza-dwa zespoły, SP Leszczawa,NSP Żohatyn i SP Lipa.
Celem turnieju było propagowanie zdrowego trybu życia, popularyzacja halowej piłki nożnej jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu oraz sportowa rywalizacja w myśl zasady Fair Play. Drużyna z naszej szkoły zdobyła V miejsce.
Organizatorom turnieju dziękujemy organizację, przede wszystkim p. E. Goleniowskiej, innym uczestnikom za sportową rywalizację, a zdobywcom I miejsca gratulujemy zasłużonego zwycięstwa.
1
"Święto matematyki u Fredry"
25 marca 2024 r. w Zespole Szkół im. A. Fredry w Nienadowej odbyły się międzyszkolne rozgrywki matematyczno- logiczne dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych.
Do rywalizacji przystąpiło 7 drużyn z okolicznych szkół, w tym nasz szkoła oraz Szkoła Podstawowa w Bachórcu, Zespół Szkół w Przedmieściu Dubieckim, Publiczna Szkoła Podstawowa im. I. Krasickiego w Dubiecku, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zespole Szkół w Nienadowej, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieczysława Weryhy Darowskiego w Iskani oraz Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Bachowie. Niepubliczną Szkołę w Żohatynie reprezentował zespół w składzie: Wiktoria Borsuk, Patryk Zima, Wiktor Chrobak.
Po przywitaniu uczestników konkursu przez Dyrektora Zespołu Szkół zespoły przystąpiły do rozwiązywania zagadek, rebusów, łamigłówek, wykreślanek oraz testu wiedzy o liczbie Pi, sprawdzane także było ile cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby PI są w stanie zapamiętać- rekord to 131. Ocenie podlegały plakaty o liczbie π wykonane przez uczestników. W sumie uczniowie rywalizowali w 8 konkurencajch i o zwycięstwie dycydowała suma zdobytych punktów we wszystkich konkurencjach. Nasi uczniowie nie zajęli miejsca na podium, ale zdobyli cenne doświadczenia i przy okazji zwiedzili wirtualną strzelnicę.
Składamy serdeczne podziękowania rodziciom: p. A. Karaś- Borsuk oraz p. S. Zimie za pomoc w zorganizowaniu transpotu.
1
Dzień bez plecaka
Dnia 21.03.2024 w naszej szkole odbyła się najbardziej wyczekiwana akcja ostatnich tygodni! Co mamy na myśli? Oczywiście ,,No backpack day”, czyli po prostu Dzień bez plecaka połączony z konkursem na najlepsze przebranie.
Zabawa polegała na tym, aby tego dnia przyjść do szkoły bez plecaków, jednocześnie przynosząc wszystkie potrzebne przybory szkolne oraz przebrać się w 'nietypowy' strój.
Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. W jakim celu organizuje się taką akcję? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo najzwyczajniej w świecie nie stać ich na plecak.
Warto wiedzieć, że Dzień bez plecaka wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji. Fankam jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Zaczęła działać we własnej szkole, zainteresowała tematem nauczycieli i społeczność szkolną.
W naszej szkole inwencja twórcza uczniów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Uczniowie okazali się bardzo kreatywni. To był bardzo udany dzień.
4
Odlotowa lekcja przyrody - pokaz sów
Dnia 12 marca 2024r. naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście. W trakcie warsztatów zostały zademonstrowane największe i najmniejsze sowy świata.. Dodatkowo w bardzo ciekawy sposób opowiadała pani o biologii i różnicach w anatomii tych ptaków. Była to dla nas interesująca forma edukacji poprzez zabawę oraz możliwość zobaczenia na żywo tego, co w przyrodzie zdarza się niezwykle rzadko.
Na zakończenie pokazu chętne dzieci wykonały sobie pamiątkowe zdjęcia oraz miały możliwość pogłaskania zwierzątek.
Dziękujemy za "ODLOTOWĄ LEKCJĘ".
Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet pragniemy złożyć wszystkim Paniom życzenia,
wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i szczęścia, by w każdym dniu roku
uśmiech na twarzy gościł tak samo często, jak w tym świątecznym dniu.
Życzymy aby każdy dzień był wyjątkowy i był powodem do zadowoleniaoraz by nigdy nie zabrakło ciepła i miłości
najważniejszych osób w Waszym życiu.
Samorząd Uczniowski
Archiwum Aktualności