Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”, z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel poprzedzony wspólnie odśpiewanym hymnem państwowym.
Gminne Biegi Przełajowe
Dnia 8 listopada odbyły się Gminne Biegi Przełajowe w Leszczawie Dolnej. W zawodach wzięli udział uczniowie z wszystkich szkół Gminy Bircza - NSP w Żohatynie, SP w Birczy, SP w Sufczynie, SP w Lipie, oraz SP w Leszczawie Dolnej. Młodzież z energią i hartem walczyła o jak najlepsze miejsca indywidualnie i zespołowo. W tym roku udało nam się zdobyć III miejsce w drużynie dziewcząt oraz ucz. Wiktoria Borsuk także zajęła III miejsce w swojej kategorii. Gratulujemy i już szykujemy formę na przyszły rok.
16
Wojenko, wojenko cóżeś ty za pani, że za tobą idą, że za tobą idą chłopcy malowani......"
27-go października kl.0 - 8 miały przyjemność odwiedzić 5 Batalion Strzelców Podhalańskich, jednostka znajduje się w Przemyślu i co roku organizowane są tam pokazy sprzętu wojskowego. W tym roku również żołnierze przygotowali masę atrakcji, uczniowie mogli zapoznać się z pracą żołnierzy, z możliwościami sprzętu jaki posiada nasze wojsko oraz obejrzeć samochód policyjny i wóz strażacki. Na zakończenie zwiedzania żołnierze poczęstowali wszystkich pyszną grochówką.
To nie był koniec atrakcji, po wizycie w jednostce wybraliśmy się do kina, kl.0 - 3 obejrzały bajkę "Psi patrol" a kl. IV - Vlll film "Serce motyla". Po dniu pełnym wrażeń zjedliśmy pyszne jedzonko w KFC.2
Pasowania nadszedł czas!
25 października mieliśmy zaszczyt przyjąć w szeregi uczniów naszej szkoły pierwszoklasistów Młodzi kandydaci na uczniów poddani zostali przez starszych kolegów ciężkim próbom, poradzili sobie z trudnymi zadaniami, aby w końcu otrzymać ten wymarzony, wyczekany tytuł ,,Ucznia" naszej szkoły.
Brawo Pierwszaki! Udało się! Witamy w naszym zacnym gronie!
"Jesteście ważni"
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Dlatego i w naszej szkole z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, pani Dyrektor życzyła wszystkim pracownikom szkoły samych sukcesów w wykonywanej pracy, a uczniom niezapomnianych chwil spędzonych w szkolnych ławkach.
Udział w Podkarpacim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa
Uczniowie LO i SP w Dubiecku, a także uczniowie NSP w Żohatynie uczestniczyli w X Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa organizowanym przez WSPiA -Rzeszowską Szkołę Wyższą, które było częścią obchodów jubileuszu 10-lecia programu naukowo-badawczego „Bezpieczna przyszłość”.
W kampusie WSPiA można było zobaczyć policyjne radiowozy i motocykle, karetkę Pogotowia Ratunkowego, mobilne urządzenie RTG, samochody ratowniczo-gaśnicze, ambulans kryminalistyczny, symulatora zdarzeń oraz samochód konwojowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie. Przez cały dzień swoje umiejętności prezentowali także studenci z Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii, Koła Naukowego Bezpieczeństwa Granicznego oraz Akademickie Koło Strzeleckie WSPIA. Można było także zobaczyć wyposażenie Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA. Ponadto uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy elektronicznej, uczestniczyć w pokazach samoobrony i wielu innych warsztatach - zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.
Więcej do obejrzenia Tutaj
4
Konkurs ortograficzny "Leśne dyktando"
W dniu 19.10.2023 w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyła się jedenasta edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego pt. "Leśne dyktando". Organizatorami konkursu byli: Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie, Nadleśnictwo Dynów, Biblioteka Miejska w Dynowie.
Patronat honorowy konkursu objęli: Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Pan Marek Marecki, Burmistrz Miasta Dynowa, Pan Zygmunt Frańczak oraz Wójt Gminy Dynów, Pan Wojciech Piech.
Wśród 97 uczestników dyktanda z 27 szkół (podstawowych i ponadpodstawowych) naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów - Patryk Zima, kl. VIII, Michał Czarnota, kl. VI, Lena Debrzak i Alan Zima, klasa IV, którzy mieli za zadanie napisanie dyktanda związanego z tematyką leśną.
Jury konkursowe po sprawdzeniu prac wyłoniło zwycięzców w kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Jednak uczniowie naszej szkoły nie zdobyli miejsc, ale spróbowali swoich sił. Otrzymali nagrody pocieszenia. Sam ich udział zasługuje na pochwałę i uznanie, gdyż reprezentowali naszą szkołę.
Poznaj świat wszystkimi zmysłami
Maria Montessori, światowej sławy pedagog powtarzała, że dziecko dla swojego harmonijnego rozwoju potrzebuje rozwijać swoje zmysły: biegać boso po trawie, bawić się w błocie, dotykać rosy, zwracać twarz ku promieniom słońca.
W myśl tej wspaniałej idei i my spróbowaliśmy zbliżyć się do natury i pobudzić nasze zmysły. Stworzyliśmy własną ścieżkę sensoryczną, po której dzieci spacerowały boso, dotykały, wąchały, przyglądały się przyniesionym darom lasu zabawa była wspaniała, na koniec udało nam się z przyniesionych materiałów przygotować swoją własną tablicę sensoryczną oto krótka fotorelacja naszej zabawy.6
Konkurs na EKO-zabawkę
Uczniowie naszej szkoly wzięli udział w konkursie na "Eko zabawke" organizowanym przez Miasto i Gminę Dubiecko.
Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie i samodzielne wykonanie Zabawki EKO z materiałów ekologicznych oraz surowców wtórnych tj. papier, tektura, plastik, różnego rodzaju materiały, folia, karton, szkło itp., które wizualnie posiadają ślady wcześniejszego użycia. Uczniowie chętnie wzięli udział i wykonali piękne prace.Chcemy pogratulować Gracianowi Olejarskiemu za zajęcie III miejsca w kategorii klas I- IV. Dziękujemy wszystkim za udział i życzymy dalszych sukcesów.
Narodowe Czytanie
29 września w naszej szkole odbył się Dzień Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy fragmenty książki Elizy Orzeszkowej ,, Nad Niemnem". Spędziliśmy ten czas w miłej i przyjaznej atmosferze przysłuchując się opisom krajobrazów, domów oraz stroi z XIX wieku , mogliśmy przenieść się w czasie do tych magicznych miejsc rozbudzając swoją wyobraźnię. Obejrzeliśmy również krótką prezentację na temat głośnego czytania przygotowaną przez samorząd uczniowski, która w ciekawy i zabawny sposób przypomniała nam zalety czytania w każdym wieku, miejscu i o każdej porze.
Dzień pieczonego ziemniaka
Święto na pozór zabawne, przypomina nam o tym jak ważna jest dla nas praca rąk rolników, ich trud w uprawie i zbiorze plonów. 27 września świętowanie rozpoczęliśmy odczytaniem krótkiej opowieści, o tym jak ludzie dowiedzieli się o istnieniu ziemniaków i ich wspaniałym smaku. Później uczniowie brali udział w turnieju piłki nożnej, grach i zabawach. W między czasie zjedliśmy pyszną pieczoną na ognisku kiełbaskę, a uwieńczeniem całego dnia zmagań i zabawy były pieczone ziemniaki Zobaczcie sami w krótkiej fotorelacji jak minął nam ten dzień.
5
Kibicujemy....
22 września nasza szkoła została zaproszona do kibicowania zawodnikom w konkursie organizowanym przez Nadleśnictwo Dynów, Zawody Drwali - Operatorów Pilarek Zawody odbyły się w malowniczo położonej miejscowości Borownica, na polanie otoczonej lasem, dzięki czemu mieliśmy przyjemność podziwiać wspaniałe widoki. Na uczniów czekało wiele atrakcji, między innymi spotkanie z mistrzem Polski zawodów drwali z 2018 roku. Mogliśmy podziwiać jego zręczność oraz talent rzeźbiarski. Dzieci uczestniczyły z zajęciach przygotowanych przez pracowników nadleśnictwa i świetnie się bawiły. W trakcie zostaliśmy ugoszczeni pyszną grochówką i kiełbasą z ogniska. Dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy wygranym.
9
84. rocznica bitwy o Borownicę
Jak co roku we wrześniu uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych w boju o Borownicę 12 września 1939r.
Obchody rozpoczęły się na Wzgórzu nad Czarnym Potokiem, przy krzyżu i obelisku – w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba wraz z częścią swoich żołnierzy.
Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem pomordowanych przez UPA w 1945 r. Mieszkańców Borownicy.
Kolejnym punktem uroczystości była msza św. W intencji poległych i zmarłych żołnierzy, odprawiona w kościele parafialnym w Borownicy, po czym nastąpił przemarsz uczestników na cmentarz, gdzie spoczywa ciało płk Beniamina Kotarby oraz żołnierza 17 pp Stanisława Baraniucha. Odczytano Apel Pamięci oraz oddana została Salwa Honorowa, następnie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Była to dla nas żywa i bardzo pouczająca lekcja historii.
Cześć ich pamięci!
Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki to przede wszystkim święto kreatywności. Z okazji tego święta nasi uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 wykonali kreatywne prace, uczestniczyli w zabawach i grach.
Uczniowie klas 4-8, w ramach ogólnopolskiego projektu (Nie)zwykła matematyka także obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki - były łamigłówki, mandale, trochę gimnastyki podczas robienia „napisu z orzechów i szyszek”, a przede wszystkim dobra zabawa z matematyką.
Wszyscy bawili się doskonale, a ten wspólny czas uwieczniliśmy w krótkiej fotorelacji.Zresztą, zobaczcie sami…32
Projekt edukacyjny
Nasza szkoła bierze w tym roku szkolnym udział w ogólnopolskim projekcie (Nie)zwykła matematyka, którego celem jest rozwijanie zainteresowań, zdolności, kompetencji matematycznych, poprzez zastosowanie metod aktywizujących z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów. Ponadto umiejętność pracy w zespole, rozwijanie takich kompetencji jak kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość. Projekt ma na celu pokazanie związku matematyki z życiem codziennym oraz dostrzeganie zależności matematycznych w otaczającym świecie.Projekt prowadzi p. Lucyna Bal- nauczyciel matematyki i doradztwa zawodowego.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
1 września to dla wszystkich uczniów i nauczycieli dzień rozpoczęcia roku szkolnego. Uroczysty apel rozpoczynający rok szkolny odbył się na sali gimnastycznej.
Z uśmiechem na twarzy i w galowych strojach stawili się nasi uczniowie i nauczyciele. Jak co roku do społeczności szkolnej dołączyła pierwsza klasa, z czego się niezmiernie cieszymy i serdecznie witamy każdego ucznia oraz ich rodziców. Wśród Grona Pedagogicznego nie zabrakło nowych nauczycieli oraz wychowaców, których przedstawiła pani dyrektor szkoły p.Monika Potoczny.
Nowa Pani Dyrektor w swoim przemówieniu na ręce byłej dyrektor, pani Edyty Płowy złożyła serdeczne podziękowania za długoletnią pracę na stanowisku dyrektora naszej szkoły, za trud i serce włożone w to, aby to miejsce było czymś więcej, nie tylko budynkiem ale drugim domem dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Za to wszystko DZIĘKUJEMY.
Wszystkim zgromadzonym pani Dyrektor życzyła, aby nowy rok szkolny był pełen sukcesów, ciekawych wyzwań edukacyjnych i rozwijąjących doświadczeń. Po oficjalnej części uroczystości wszyscy uczniowie rozeszli się do klas, gdzie wychowawcy przekazali im informacje dotyczące bieżącego roku szkolnego.
WSZYSTKIM UCZNIOM, NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM SZKOŁY ŻYCZYMY UDANEGO NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Ważna informacja dla rodziców i uczniów!
20 sierpnia 2023r.w Birczy odbędzie się ogólnopolska akcja CARITAS POLSKA „Tornister pełen uśmiechów”.
Wszystkie dzieci uczęszczające w r. szk. 2023/2024 do oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-VIII Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żohatynie otrzymają w tym dniu tornister z wyprawką szkolną.
Program przedstawia się następująco:
Godz. 10:00- Msza Św. polowa na stadionie sportowym w miejscowości Stara Bircza
Godz. 11:00 – 13:00
- przywitanie gości
- wystąpienia
- część wieńcowa
Godz. 13:00 – wydawanie plecaków (zbiórka w okolicy sceny)
Plecaki będą wydawane w następującej kolejności:
- oddziały przedszkolne wszystkich szkół gminy Bircza
- klasy 1-3
- klasy 4-6
- klasy 7-8
Na uroczystość udają się rodzice wraz z dziećmi we własnym zakresie, indywidualnie.
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
23 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023. O godzinie 8:00 uczniowie, nauczyciele, rodzice uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, a następnie wszyscy zainteresowani zebrali się zebrali się w szkolnej sali gimnastycznej, by wspólnie podsumować 10 miesięcy wytężonej pracy.
Na początku tegoroczni absolwenci A. Kubrak, P. Mikoś oraz A. Hyliński złożyli podziękowania dla Dyrektora, wychowawcy oraz nauczycieli. Zaprezentowali też w postaci skeczu jak zapamiętali 9 lat swojej edukacji w naszej szkole.
Następnie Pani Dyrektor szczególne słowa uznania skierowała do uczniów, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce i wręczyła im świadectwa z biało-czerwonym paskiem oraz nagrody książkowe. W tym roku to wyróżnienie otrzymali:Patryk Zima kl. VII
Michał Czarnota kl. V
Gabriel Kucab kl. V
Szymon Olejarski kl. IV
Wyróżnienia otrzymali także uczniowie młodszych klas:
Alan Zima kl. III
Julia Fień kl. II
Filp Czarnota kl. I
Kacper Hyliński kl. I
Pani Dyrektor wręczyła rodzicom i uczniom klas I-VIII Listy Gratulacyjne, zarówno ze szkoły, jak i od wójta Gminy Bircza, w dowód uznania i podziękowanie za wkład włożony w wychowanie i edukację dzieci. Tego dnia wręczono też nagrodę ufundowaną przez Wójta dla "Najlepszego matematyka w szkole", którą otrzymał uczeń klasy 7- Patryk Zima. W swoim wystąpieniu Dyrektor szkoły podziękowała wszystkim za całoroczną pracę.
Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku, niezapomnianych wrażeń, interesujących podróży oraz szczęśliwego powrotu do szkoły. Oby nadchodzące wakacyjne dni dały odpoczynek oraz pozwoliły na nabranie sił i zapału do dalszej pracy i nauki.
5
Szkolna wycieczka
Uczniowie naszej szkoły 15 czerwca uczestniczyli w wycieczce do Podkarpackiego Centrum Nauki “Łukasiewicz” w Jasionce oraz na laserowy paintball w Rzeszowie.
W centrum nauki nasi uczniowie zwiedzili tam trzy ekspozycje: ”My Ludzie” - czyli jak funkcjonuje organizm człowieka, zmysły, anatomia, myślenie, ”Świat Wokół Nas” - czyli przyroda i prawa rządzące światem, oraz zjawiska fizyczne i chemiczne, oraz ”Nasza Cywilizacja” - czyli co ludzie wytworzyli w zakresie np. techniki czy kultury. Uczniowie z zaciekawieniem odkrywali tajniki wiedzy korzystając z licznych eksponatów. Obok każdego eksponatu znajdowała się krótka instrukcja co należy wykonać, aby samemu zainicjować doświadczenie. Ponadto uczniowie wzięli udział w warsztatach – chemicznych oraz z robotyki.
Fascynująca wędrówka po świecie nauki, gdzie można wszystkiego doświadczyć, dotknąć, sprawdzić, pokazała uczniom, że nauka może być ciekawa, przyjemna i pożyteczna.
31
Święto Rodziny
Są takie dni w szkolnym kalendarzu, do których wszyscy uczniowie przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy.
„Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla dziadków, rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. Z tej okazji, 6 czerwca uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żohatynie zaprosili swoich najbliższych na uroczysty program artystyczny. Wszystkich zebranych serdecznie powitała dyrektor szkoły pani Edyta Płowy, która podkreśliła, jak ważną rolę w naszym życiu pełni rodzina. W programie przygotowanym specjalnie dla rodziców znalazły się: okolicznościowe wiersze i piosenki podkreślające wielką miłość do rodziców oraz tańce, a także skecz pt. „Odrabianie lekcji”. Na koniec zaproszono rodziców na słodki poczęstunek. Niespodzianką dla rodziców i dziadków na zakończenie popisów artystycznych były drobne upominki i bukiety polnych kwiatów przygotowane przez dzieci.
Było to radosne i słoneczne przedpołudnie spędzone w wielkiej szkolnej rodzinie.Dziękujemy przedstawicielom stowarzyszenia "Wspólne Dobro" za współorganizację Święta Rodziny.
15
Archiwum Aktualności