Wizyta w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej
"Witaj majowa jutrzenko..."
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisana jest akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten jest znakomitą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak wolność, naród, patriotyzm i ojczyzna. Uczniowie klasy IV, V i VI oraz wychowankowie oddziału przedszkolnego w swoim wystąpieniu przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli nam tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 r. i starali się wyjaśnić, dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień. Uroczystość niosła również przesłanie dla nas wszystkich, że patriotyzm winniśmy pielęgnować w każdym dniu i jako naród tak żyć , żeby nasza Ojczyzna rozwijała się duchem wolności, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.
EKOTEST
23 kwietnia uzniowie naszej szkoły wzięli udział w siódmej edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska- EKOTEST. Celem konkursu było promowanie postaw ekologicznych wśród uczniów oraz zwiększenie ich świadomości wobec współczesnych zagrożeń środowiska naturalnego.Uczestnicy EKOTESTU przez 60 minut zmagali się z zadaniami konkursowymi, którego wyniki poznamy pod koniec maja.
W naszej szkole udział w konkursie wzięło 5 uczniów w następujących kategoriach:
Klasy 4-5 SP: Marta Kępa, Krystian Borsuk, Patryk Chromiak.
Klasy 6-7 SP: Mateusz Demczak, Jakub Chromiak.
Konkurs został przeprowadzony pod kierunkiem nauczyciela- organizatora Pani Marty Bury.
Spotkanie ze stażakiem
W miesiącu kwietniu roku strażak z Ochotniczej Staży Pożarnej w Birczy p. Atamańczuk przeprowadził zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Żohatynie, w których wzięli udział wszyscy uczniowie 0-VII.
W trakcie spotkania przypomniał uczniom numery alarmowe, omówił zasady zgłaszania zagrożenia oraz przedstawił postępowanie w przypadku wystąpienia zagrożenia dla życia lub zdrowia. Celem spotkania było przekazanie wiedzy, która może pomóc w przypadku powstania realnego zagrożenia. W ramach realizowanych programów prewencyjnych „Stop wypalniu traw” wskazano zagrożenia związane wypalaniem traw.
Tydzień uśmiechu
W dniach 23-27 kwietnia Szkolne Koło Caritas przygotowało niezwykłą akcję charytatywną, której celem była pomoc finansowa dla małej Lenki. Wolontariusze w pierwszym dniu przygotowali kiermasz koktajli oraz lodów, które zniknęły w mgnienia oku. Następnego dnia każdy uczeń i nauczyciel obecny w szkole otrzymał uśmiechniętą buźkę. W środę cała szkoła wykonała wspólnie drzewo przyjaźni, które pięknie zdobi szkolny korytarz. Kolejnego dnia odbył się kiermasz fast food, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Piątek był dniem w którym wszyscy uczniowie i nauczycie zaangażowali się w grę zręcznościową ,,Złap złotą rybkę” na, której można było złowić ciekawe nagrody- niespodzianki.
Szkolne Koło Caritas pragnie gorąco podziękować wszystkim zaangażowanym w bezinteresowną pomoc oraz trud włożony w przygotowanie ,,Tygodnia uśmiechu dla Lenki” , którego celem było wsparcie finansowe dla małej lenki, która potrzebuje wózka oraz rehabilitacji. WSZYSTKIM Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY!!!!!
Przygoda z klarnetem
20 kwietnia w naszej szkole odbyła się audycja muzyczna, podczas której dzieci poznały kolejny już profesjonalny instrument. Tym razem był to klarnet. Prowadzący – nauczyciele ze Szkoły Muzycznej w Dynowie – przedstawili budowę , sposób wydobycia dźwięków oraz brzmienie z jednoczesną prezentacją w utworach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wykładu, brały udział w zabawach i poddały się czarowi muzyki wykonywanej na klarnecie z towarzyszeniem organów i skrzypiec.
Pierwszy Dzień Wiosny
W dniu 21 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste powitanie Wiosny. Pozwoliliśmy sobie na odrobinę szaleństwa świętując ten dzień. Na początku obejrzeliśmy szalony pokaz mody. Rezpezentant każdej klasy zaprezentował stój, który był wspólnym projektem ich kolegów i koleżanek. Nasi uczniowie pokazali, że mają dystans do siebie, ale przede wszystkim ogromne poczucie humoru.
Następnie rozpoczęliśmy "Teleturniej Show". Uczniowie mogli sprawdzić swoje wiedzę m.in. w teleturniejach "Kocham Cię POlsko", "Milionerzy", "Familiada" i "Koło Fortuny" oraz różnorodnych grach planszowych.
Dzień ten był pełen atrakcji, choć bardzo żałujemy, że ze względu na mało wiosenną pogodę nie udało nam się pożegnać Wiosny poprzez tradycję topienia Marzanny. Teraz pozostaje nam tylko czekać na nadejście prawdziwej wiosennej aury.
Projekt "Sprawiedliwi"
12 marca uczniowie kl. IV-VII, w ramach projektu "Sprawiedliwi", wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez Pana Grzegorza Piwowarczyka, nauczyciela historii z Zespołu Szkół w Birczy.
Celem tych działań jest przywrócenie lokalnej społeczności pamięci o znanych i nieznanych mieszkańcach Gminy Bircza oraz Placówce Armii Krajowej nr 5 "Barbara" w Birczy, którzy w czasie okupacji niemieckiej nieśli pomoc prześladowanym i mordowanym Żydom. Szczególny nacisk położono na pielęgnowanie pamięci o Katarzynie i Michale Gerulów oraz Romanie Segelinie, którzy za pomoc Żydom zostali zamordowani przez Niemców w 1944 roku.
W 2016 roku odznaczono ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.
Kangur Matematyczny
Dnia 15 marca 2018r. (tj. czwartek) o godz. 9.00 odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR. Głównym celem konkursu jest szeroka popularyzacja matematyki. „Kangur” w niezawodny sposób integruje młodzież całego świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie wielu krajów rozwiązują te same zadania, a laureaci mają możliwość uczestniczenia w zagranicznych wycieczkach i międzynarodowych obozach naukowo-rekreacyjnych.
Uczestnicy Kangura przez 75 minut zmagali się z zadaniami konkursowymi. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które otrzymamy w miesiącu maju bieżącego roku.
W naszej szkole udział w konkursie wzięło 7 uczniów w następujących kategoriach:
-Kadet (Jakub Baran oraz Jakub Chromiak)
-Beniamin (Karolina Zańko, Kinga Kmiotek oraz Patryk Chromiak)
-Maluch (Marta Kępa oraz Patryk Kopacz)
Każdy uczestnik konkursu otrzymał metalową łamgłówkę, która pozwoli im rozwijać swoje zdolności . Konkurs został przeprowadzony pod kierunkiem Szkolnego Koordynatora Konkursu, Pani Katarzyny Sztur.
Aktualizacja: najlepszy wynik w szkole i dyplom uznania otrzymał uczeń klasy V Patryk Chromiak. Gratulujemy!
Dzień Marchewki
,,Marchewki chrupiemy, bo zdrowi być chcemy!!!!”
Dzień 5 marca w naszej szkole był dniem wyjątkowym- pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym. W tym dniu dzieci, panie i pani dyrektor przyszły do szkoły ubrane na pomarańczowo.
Dzieci mogły się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy: jak bardzo jest zdrowa , zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był wieloma atrakcjami. Na początku dzieci klas młodszych i starszych przygotowały przedstawienie pt. ,,Urodziny marchewki”, a następnie na ZDROWYM STRAGANIKU można było kupić sobie sok marchewkowy, przepyszne ciasta, ciasteczka i babeczki marchewkowe. Był to dzień ,w którym wszyscy dobrze się bawili.
Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, mającym charakter zabawy rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem i potrzebę prawidłowego odżywiania się.
Turniej piłki siatkowej
22.02.2018 r. to dzień pełen wrażeń sportowych. Uczniowie naszej szkoły o godz. 8.00 pojechali z opiekunem Pawłem Syrkiewiczem do pobliskiej Szkoły Podstawowej w Lipie, aby rozegrać sparing piłki siatkowej: dziewczęta kontra chłopcy. Następnie wszyscy razem udali się do Birczy na Gminny Turniej Piłki Siatkowej. Chłopcy zajęli trzecie miejsce, natomiast łączona drużyna żeńska Żohatyn/Lipa - czwartą lokatę, minimalnie przegrywając trzecią pozycję po zaciętym meczu ze Szkołą Podstawową z Sufczyny.
To pierwszy udział naszych uczniów w takim turnieju i na pochwałę zasługuje ambicja oraz brak kompleksów w konfrontacji z faworytami zawodów. O godzinie 14.00 wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Żohatyna. Podziękowania należą się również p. Elżbiecie Goleniowskiej ze Szkoły Podstawowej w Lipie za pomoc i współpracę.
Rzeźby ze śniegu
Na pierwszych zajęciach wychowania fizycznego po feriach, plac przed naszą szkołą zamienił się w „arenę” rzeźbiarzy. Uczniowie w grupach tworzyli ciekawe dzieła ze śniegu: zwierzęta, postacie, pojazdy,budowle. W galerii zdjęć można zobaczyć wyniki pracy naszych artystów.
Wycieczka do Przemyśla
26 stycznia 2018 r. uczniowie klas IV – VII oraz nauczyciele Paweł Syrkiewicz i i KatarzynaSztur wybrali się na wycieczkę do Przemyśla.
Pierwszym przystankiem było sztuczne lodowisko w Przemyskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Dzieci doskonaliły jazdę na łyżwach, godzina upłynęła bardzo szybko w przyjemnej, zimowej atmosferze. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie między innymi zwiedziliśmy wystawę ikon, twierdzę Przemyśl ,a także obejrzeliśmy piękne szopki bożonarodzeniowe wykonane przez lokalnych artystów.
Po atrakcjach przyszedł czas na zaspokojenie głodu i powrót do Żohatyna.
Zabawa karnawałowa 2018
Karnawał to przede wszystkim okres balów i zabaw. Jeszcze przed udaniem się na zasłużony odpoczynek w czasie ferii zimowych uczniowie Szkoły Podstawowej w Żohatynie mieli okazję wziąć udział w prawdziwej zabawie przy muzyce puszczanej przez DJ.
24 stycznia w specjalnie przygotowanej na tę okazję sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie naszej szkoły jak i również dzieci, które nie są uczniami naszej szkoły, a mieszkają na teren Żohatyna. Tuż po godzinie 13.30 w sali zaczęła rozbrzmiewać skoczna muzyka, która zachęcała wszystkich zebranych do tańca. Było na co popatrzeć, ponieważ w rytm wesołych melodii skakali: rycerze, policjanci, piraci, bohaterowie komiksów i baśni dla dzieci. Najwięcej radości sprawiły uczniom konkursy, w których każdy mógł wziąć udział i wykazać się umiejętnościami tanecznymi.
Kiedy zrobiło się późno, przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele udali się do domów, aby odpocząć po pełnym emocji wieczorze. Ten wieczór pozostanie w naszej pamięci na długo, ponieważ dobrą zabawę z przyjemnością się wspomina.
Dzień Babci i Dziadka
22 stycznia 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
W pięknie udekorowanej sali dzieci z oddziału przedszkolnego i klas II-III przedstawiły program artystyczny. Były to wzruszające wiersze i piosenki związane ze świętem Babci i Dziadka. Natomiast uczniowie klas starszych przygotowali parodię przedstawienia pt. „Czerwony Kapturek”. Każda Babcia i Dziadek otrzymali piękny upominek. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia.
Podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu poczęstunku.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!
Szkolny turniej tenisa stołowego
W okresie listopad – grudzień 2017 rozegraliśmy II Turniej Tenisa Stołowego o mistrzostwo Szkoły Podstawowej w Żohatynie. Wzięło w nim udział 8 dziewcząt i 14 chłopców z naszej szkoły. Najpierw rozegrano mecze w grupach, potem ćwierćfinały, półfinały, mecz o III miejsce i finał. Tytuł z zeszłego roku obronili Zuzanna Borsuk (kl. VII) pokonując w finale Karolinę Zańko (kl. VI) i Jakub Baran (kl. VII), który zwyciężył Jakuba Chromiaka (kl. VII).Trzecie miejsca wywalczyli Kinga Kmiotek (kl. VI) i Andrzej Chudzikiewicz (kl. VII).
„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie”
21 grudnia r. w naszej placówce odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości; osób starszych, samotnych i potrzebujących.
Życzenia, kolędy, pastorałki pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.
Życzymy błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!
Niech Dziecię Jezus umacnia w sercach miłość i krzepi nadzieję,
a czuwająca u żłóbka Maryja uprasza potrzebne łaski i moce
na trud każdego dnia 2018 roku.
Dyrektor oraz Nauczyciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żohatynie
Świąteczna paczka
W okresie Świąt Bożego Narodzenia poczucie osamotnienia jest najbardziej dotkliwe, szczególnie dla osób samotnych, starszych oraz chorych. ,,Samotność to również bieda. Można mieć mało, ale dobrze żyć pośród przyjaciół”. Dlatego w naszej szkole z inicjatywy Szkolnego Koła Caritas zorganizowano piękną akcję ,,Świąteczna Paczka” na rzecz osób starszych i samotnych.
Nasza szkoła stara się pomagać innym ludziom oraz sprawić by na twarzach tych ludzi pojawił się uśmiech. Aby osiągnąć cel wolontariusze naszej szkoły zorganizowali różne akcje, podczas których zbierane były środki finansowe oraz artykuły spożywcze i chemiczne. Pierwszą akcją, która odbyła się w naszej szkole był kiermasz ciast. Odbył się on 4 grudnia, gdzie młodzież sprzedawała przepyszne ciasta, ciasteczka i babeczki przygotowane przez rodziców. Pyszności szybko się rozeszły a dzięki temu nasza skarbonka szybko się zapełniła. Wolontariusze zbierali również pieniądze do puszek. Na koniec akcji uczniowie wykonali samodzielnie choinki świąteczne, które z pewnością będą miłym świątecznym upominkiem.Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!!!!!
Wyjazd do Rzeszowa
14 grudnia uczniowie klas 0-VII wraz z opiekunami udali się na całodniową wycieczkę do Rzeszowa.
Pierwszym etapem wizyty w Rzeszowie dla klas VI-VII był teatr Maska, gdzie mieli okazję obejrzeć bardzo ciekawy, z przepiękną chreografią i efektami, spektakl inspirowany opiewieścią K.Dickensa "Opowieść Wigilijna". W tym samym czasie druga grupa uczniów miała możliwość zwiedzania mobilnej wystawy w CH Millenium Hall pt. "Eugeniusz", która przybliżyła dzieciom fascynujący świat nauki i przyrody przez zabawę i samodzielne eksperymenty.
Następnie uczniowie klas IV-VII spotkali się w Laserowej Twierdzy, gdzie przez dwie godziny grali w laserowego paintballa, w miedzyczasie zajadając się pizzą, a połączenie rywalizacji, adrenaliny i zabawy stworzyło niezapomnianą mieszankę wrażeń. Oczywiście młodsze dzieci także nie narzekały na nudę- w kinie, podajadając przepyszny popcorn i popijając colę, oglądali bajkę "Pierwsza gwiazdka", a następnie bawili się w centrum zabaw "Fantazja".Późnym popołudniem wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci po całym dniu pełnym wrażeń.
Dzień Myśliwego
Dnia 7 grudnia obchodziliśmy DZIEŃ MYŚLIWEGO. Z tej okazji zawitali w naszej szkole przedstawiciele Koła Łowieckiego SARENKA z Harty - pan Zbigniew Pierog i pan Jan Zima. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowań przyrodą oraz przekazanie wiedzy na temat roli myśliwego w przyrodzie.
Pierwszym punktem programu dnia było przedstawienie pt. ,,Czerwony kapturek”, w którym udział wzięli uczniowie klas IV-VI, a po udanym przedstawieniu uczniowie brali udział w licznych konkursach. Klasy 0-III wykonały przepiękne prace plastyczne pt. ,,Sarenka”, zwycięską pracę wykonał Wiktor Hurniak, miejsc drugie zajęła praca Adriana Hylińskiego, miejsce trzecie zajął Szymon Olejarski. Młodsi uczniowie rywalizowali również w konkursie rozpoznawania zwierząt i ich odgłosów, gdzie bezkonkurencyjna była Aleksandra Kubrak, miejsce drugie zajął Patryk Zima, natomiast miejsce trzecie zdobył Wiktor Hurniak. Z kolei klasy IV-VII brały udział w konkursie fotograficznym ,,Skarby lasu”, gdzie pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Borsuk za zdjęcie pt.,, Brzozowa aleja”, drugie miejsce zdobyła Marta Kępa za zdjęcie pt. ,,Owoce lasu”, trzecie miejsce dobył Mateusz Demczak za zdjęcie pt ,,Korale jesieni”. Wiele emocji dostarczył quiz wiedzy przyrodniczo – łowieckiej, w którym rywalizowały trzy drużyny dwuosobowe, które musiały wykazać się wiedzą i szybkością. Po zaciętej i rozstrzygającej rundzie zwyciężyła drużyna: Karolina Zańko i Wiktoria Brodzicka, miejsce drugie zajęli Marta Kępa i Patryk Chromiak, natomiast trzecie miejsce zajął Maciej Kaczmarski oraz Jakub Chromiak. Zwycięzcom gratulujemy!!!!
Po konkursach pan Jan Zima opowiedział uczniom historię łowiectwa, wymienił zadania koła łowieckiego, wytłumaczył na czym polega rola myśliwych w zachowaniu równowagi biologicznej w ekosystemach i ochronie przyrody. Zwrócił uwagę, iż myśliwi dbają o ojczystą przyrodę, rozwój przyrody i odnowę zwierzyny. Pan Jan Zima w absorbujący sposób opowiedział o zwyczajach myśliwych i ich obowiązkach wobec przyrody. Na zakończenie dzieci zadawały liczne pytania, na które myśliwi chętnie odpowiadali.
Po wystąpieniu pana myśliwego nastąpiło uroczyste wręczenie nagród za udział w poszczególnych konkurencjach oraz wszystkie dzieci z naszej szkoły otrzymały świąteczne upominki. Nagrody i upominki zostały ufundowane przez Koło Łowieckie Sarenka z Harty, za co bardzo dziękujemy!!!
Pożegnaliśmy się słowami ,,Darz Bór”.
Archiwum Aktualności