Instrukcja wykonania zielnika dla klasy IV
Czym właściwie jest zielnik?
Zielnik to zeszyt obrazujący gatunki różnych roślin. Ma on przypominać swego rodzaju album, klaser.
Po co właściwie robi się zielnik?
Ma on nauczyć Was rozpoznawania podstawowych gatunków roślin, ziół.Jak wykonać zielnik?
Najlepiej systematycznie zbierać "eksponaty", które będą widniały na kartach naszego zielnika przez cały rok.- Zielnik powinien mieć określoną tematykę. Zasadniczo jest ona podana wraz z poleceniem wykonania zielnika w szkole. Jeśli tematykę mamy wybrać sami, możemy zdecydować się na przykład na:
"Rośliny zielne z mojego podwórka"
"Rośliny wodne i bagienne"
„Zielnik kwiatów łąkowych”
„Zielnik traw”
"Zielnik liści drzew"
"Zielnik ziół i przypraw" i wiele innych- Kiedy już zdecydujemy się na konkretny dział, zróbmy listę tego, co mogłoby znaleźć się w zielniku. W ten sposób łatwiej będzie nam szukać okazów i nie pominiemy żadnej ciekawej rośliny.
Okładka
Zielnik powinien mieć okładkę - to na niej umieśćcie napis z charakterystyką zbiorów. Nie zapomnijcie też podpisać strony tytułowej imieniem, nazwiskiem i klasą.
Jak suszyć rośliny?
Kiedy pozbieraliście już odpowiednie eksponaty, należy je teraz zasuszyć. Nie wolno wkładać roślin bezpośrednio do książki, gdyż są one wilgotne - z pewnością kartki książki uległyby zniszczeniu, pofałdowaniu oraz mogłyby zostać zabrudzone przez roślinny sok.
Najlepiej jeśli włożymy je miedzy podwójne kartki szarej, zwykłej gazety. Papier kolorowy, nabłyszczany raczej się do tego nie nadaje. Roślinę rozprostowujemy i układamy w taki sposób, w jaki chcemy ją umieścić w zielniku - np. rozchylamy listki na bok, tak aby pokazać kwiat. Kartki gazety wraz z rośliną wewnątrzumieszczamy w grubej księdze lub przygniatamy kilkoma grubymi księgami. Takie liście i rośliny powinny suszyć się przez kilka dni.
Wykonanie albumu
Kiedy nasze eksponaty już się zasuszyły, nadeszła pora, aby je przykleić. Do wykonania zielnika możemy użyć gotowego klasera lub zrobić go samodzielnie. Najlepiej użyć w tym celu grubszych, a'la kartonowych kartek, które nie ulegną tak szybko zniszczeniu. W kartkach robimy otwory przy pomocy dziurkacza i związujemy je ze sobą ozdobną tasiemką. Na kartach umieszczamy rośliny przyklejając je przy pomocy kleju wicol lub taśmy klejącej. Lepiej jest użyć taśmy, gdyż klej może zniszczyć delikatną strukturę suszonej rośliny. Na bok kartki od strony grzbietu można naklejamy serwetkę papierową (cienką) - tak jak ma to miejsce w albumach na zdjęcia. Pozwoli to na zachowanie zielnika w jak najlepszym stanie przez długi okres czasu. Serwetka będzie pełniła rolę ochrony przed kurzem i zabrudzeniami.
Pamiętaj!
Każda roślina powinna być uprzednio zweryfikowana z ilustrowanym przewodnikiem lub z wiarygodnymi informacjami z Internetu. Warto zrywać rośliny w okresie kwitnięcia i poza nim, aby pokazać ich różną formę. Można również wyrwać roślinę wraz z fragmentem korzonka - jeszcze bardziej wzbogaci to nasz zbiór.
Należy dodać poprawną nazwę formalną rośliny - jest to nazwa dwuczłonowa. Jeśli chcemy wykonać bardzo profesjonalny zielnik, niezbędna będzie nazwa łacińska rośliny. Nie używajmy nazw pospolitych jak np. mlecz. Są one niepoprawne.
Warto jest dodać kilka ciekawych informacji na temat rośliny, którą zasuszyliśmy. Jeśli wykonujemy zielnik z liśćmi jesiennymi, możemy np. dorysować lub dokleić wydrukowane zdjęcie przedstawiające całe drzewo, owoce rośliny - np. ususzony liść kasztanowca, rysunek kasztana i zdjęcie całego drzewa.Wzór etykiety, którą umieszczamy w prawym dolnym rogu przy każdej roślinie np:
Gatunek: Mniszek lekarski
Data zbioru: 13.05.2021 r.
Miejsce zbioru: łąka Żohatyn
Zebrał: Gal Anonim- Zielnik powinien mieć określoną tematykę. Zasadniczo jest ona podana wraz z poleceniem wykonania zielnika w szkole. Jeśli tematykę mamy wybrać sami, możemy zdecydować się na przykład na: